×

Epoksi Nedir

Epoksi nedir sorusuna yanıt olarak kısaca kimyasal reçine ve bir çeşit yüzey kaplama ürünü diyebiliriz. Epoksi dekoratif görüntüsünün yanı sıra suya, asitlere ve alkaliye karşı direnç göstermesi ile dikkat çeker.

Yüzey üzerinde mevcut olan kaplamanın kırılmasını, dış etkenlere karşı korunması, aşınmasını ve kimyasal – fiziksel etkilere karşı zarar görmesini engelleme durumu epoksi nedir sorusunun karşılığını vermektedir. Epoksi zemin kaplama ülkemizde sıkça tercih edilen bir kaplama malzemesidir. Endüstriyel üretim tesisleri, tekstil fabrikaları, hastane, hizmet sektörü, ilaç fabrikaları, depolar, gıda üretim tesisleri, laboratuvar, okul gibi hijyenik olması istenilen tüm sektörler için uygundur.

epoksi nedir

Farklı sektörler için en uygun zemin kaplama çeşidinin seçilmesi gerekir. Epoksi zemin kaplama çeşitleri her sektör için dekoratif görüntüsü, yapısı, kaymazlık istenilen yapıya göre seçilebilmektedir. Özellikle sık tercih edilen portakal kabuğu epoksi kaplama kaymazlık istenilen yerlerde veya ıslak ortamlarda kullanılır. Görünümü portakal kabuğu gibi olduğu için ismini de buradan almıştır.

Diğer sık tercih edilen Epoksi self leveling kaplama sistemi ise yüzeyin pürüzsüz ve çok düzgün olması sebebiyle hijyenik ortamlar için ideal bir kaplama sistemidir. Tüm epoksi çeşitlerinde en büyük avantaj ise dekoratif bir uygulama için geniş bir renk seçeneği avantajının olmasıdır. İstediğiniz rengin tonları uygulanabilmektedir.

Epoksi zemin kaplama, yüksek metrajlı alanlar için uygun fiyatlı bir zemin kaplama olması ile ekonomiktir. Yüzey temizliği oldukça kolaydır, tozuma yapmaz ve yüzey üzerinde su, yağ vb. maddelere karşı geçirimsizdir. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı bir yapısı vardır.

epoksi zemin kaplama nedir

Epoksi kaplama olarak kullanılmanın yanı sıra yapı sektörü gibi zorlu alanlarda çatlakların ve oyukların doldurularak yapıştırılması veya enjekte edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Epoksi çeşitleri uygulanmadan önce yüzeylerin beton ise toz ve kirden arındırılıp zayıf parçacıkların kaldırılması gerekmektedir. Uygulama çift bileşenli malzeme yardımıyla gerçekleştirilir.

İlk aşama olan astar için uygun hale getirilir. Astar atılan yüzey en az 8 saat boyunca kurumaya bırakılır. Astarın kuruması ile beraber ara kat dediğimiz uygulama gerçekleştirilir. Ara katın tamamlanması ile beraber son kat dediğimiz işlem uygulanır. Malzemenin hızlı kürlenmesi sayesinde uygulama tamamlanıp teslim edilmiş olunur.